Comisia metodică „Limba și literatura română”

Tema de cercetare și aplicare: „Managementul implementării calitative a curricula, ediția 2019, în clasele V-VII și X-XII”

Doru Doina

Șefa comisiei metodice
Profesoară de limba și literatura română,
grad didactic I

Membrii comisiei metodice:

Horjan Nina, profesoară de Limba și literatura română, grad didactic I
Rusnac Tatiana, profesoară de Limba și literatura română, grad didactic I
Mocanu Valeria, profesoară de limba și Literatura română, grad didactic II
Plațînda Svetlana, profesoară de Limba și literatura română, grad didactic II
Ursan Silvia, profesoară de Limba și literatura română
Hatman Doina, profesoară de Limba și literatura română

Comisia metodică „Limba și literatură rusă”

Tema de cercetare: «Интеграция как средство обучения на уроках русского языка и литературы»

Repida Rimma

Șefa comisiei metodice
Profesoară de Limba și literatura rusă,
grad didactic II

Membrii comisiei metodice:

Rotari Elena, profesoară de Limba și literatura rusă, grad didactic I

Comisia metodică „Limbi străine”

Tema de cercetare și aplicare: „Tehnologii de învățare orientate spre personalitate în clasă ca factor de îmbunătățire a calității educației și a motivației pozitive de învățare în conformitate cu curriculum național.”

Naumenco Elena

Șefa comisiei metodice
Profesoară de Limba engleză,
grad didactic II

Membrii comisiei metodice:

Pojoga Nadejda, profesoară de Limbă Engleză, grad didactic I
Rasscazova Olga, profesoară de Limbă Engleză, grad didactic II
Cheptene Eudochia, profesoară de Limbă Engleză
Rusu Tatiana, profesoară de Limbă Engleză
Cepoi Crina, profesoară de Limbă Engleză
Mîndrescu Mariana, profesoară de Limbă Franceză
Roșca Felicia, profesoară de Limbă Engleză, tânăr specialist
Negară Victoria, profesoară de Limbă Engleză și Franceză, tânăr specialist
Stupnițcaia Galina, profesoară de Limbă Engleză, tânăr specialist
Hatman Doina, profesoară de Limbă Engleză, tânăr specialist

Comisia metodică „Matematică și Științe”

Tema de cercetare și aplicare: „Dezvoltarea abilităților intelectuale ale elevilor prin introducerea unor tehnologii pedagogice inovatoare în procesul educațional, diverse modalități de formare și evaluare a competențelor specifice în baza curriculumului național”

Goia Natalia

Șefa comisiei metodice
Profesoară de Matematică,
grad didactic II

Membrii comisiei metodice:

Dengovskaia Lilia, profesoară de Chimie, grad didactic superior
Machevnina Olga, profesoară de Fizică și Matematică, grad didactic superior (Fizică) grad didactic I (Matematică)
Cricovan Ludmila, profesoară de Biologie, grad didactic superior
Vardanean Tatiana, profesoară de Biologie, grad didactic I
Filimon Nina, profesoară de Fizică și Matematică, grad didactic I (Fizică)
Starodub Clavdia, profesoară de Chimie, grad didactic II
Pasat Silvia, profesoară de Matematică, tânăr specialist
Adomnița Ion, profesor de Informatică, tânăr specialist

Comisia metodică „Științe socioumanistice”

Tema de cercetare și aplicare: „Utilizarea aplicațiilor web în procesul educațional la disciplinele socioumanistice.”

Iadovin Alexei

Șeful comisiei metodice
Profesor de Istorie,
grad didactic I

Membrii comisiei metodice:

Chicerman Elena, profesoară de Istorie, grad didactic superior
Zderca Larisa, profesoară de Geografie, grad didactic I
Scerbatiuc Ruslan, profesor de Istorie și Educație civică
Slobodeniuc Elena, profesoară de Istorie și Geografie, tânăr specialist
Cîcărează Mihaela, profesoară de Geografie, tânăr specialist
Șova Irina, profesoară de Educație civică

Comisia metodică „Clasele primare”

Tema de cercetare: „Implementarea curriculumului centrat pe educaţia elevului axată pe formarea competenţelor comunicative din perspectiva unei şcoli prietenoase copilului.”

Untilă Gabriela

Șefa comisiei metodice
Învățătoare,
clase cu instruire în limba română,
grad didactic I

Membrii comisiei metodice:

Rasscazova Tatiana, învățătoare, grad didactic superior
Casian Victoria, învățătoare, grad didactic I
Avram Marina, învățătoare, grad didactic I
Rotaru Elena, învățătoare, grad didactic I
Iasinețcaia Galina, învățătoare, grad didactic II
Gîrștiogă Angela, învățătoare, grad didactic II
Golovaciuc Maria, învățătoare

Comisia metodică „Arte. Tehnologii. Sport”

Tema de cercetare: „Implementarea curriculei centrată pe educaţia elevului axată pe formarea competenţelor communicative din perspective unei scoli prietenoase copilului.”

Boblic Valentina

Șefa comisiei metodice
Profesoară de Educație tehnologică

Membrii comisiei metodice:

Caraman Ion, profesor de Educație fizică, tânăr specialist
Gudima Daniel, profesor de Educație fizică, tânăr specialist
Padalco Ala, profesoară de Educație fizică
Cioban Anastasia, profesoară de Educație muzicală
Samoilă Oxana, profesoară de Educație plastică

Comisia metodică „Consiliere și dezvoltare personală”

Tema de cercetare: „Dezvoltarea talentelor și abilităților personale pentru îmbunătățirea calității vieții și contribuirea la realizarea aspirațiilor și viselor personale.”

Mocanu Valeria

Șefa comisiei metodice
Diriginte clasa a VIII-a „C”

Membrii comisiei metodice:

Avram Marina, diriginte clasa I-a „B”
Untilă Gabriela, diriginte clasa I-a „C”
Golovaciuc Maria, diriginte clasa a II-a „A”
Rotaru Elena, diriginte clasa a II-a „B” și clasa a II-a „C”
Iasinețcaia Galina, diriginte clasa a III-a „A”
Gîrștioga Angela, diriginte clasa a III-a „B”
Rasscazova Tatiana, diriginte clasa a IV-a „A”
Hatman Doina, diriginte clasa a IV-a „B”
Casian Victoria, diriginte clasa a IV-a „C”
Vardanean Tatiana, diriginte clasa a V-a „A”
Slobodeniuc Elena, diriginte clasa a V-a „B”
Ursan Silvia, diriginte clasa a V-a „C”
Doru Doina, diriginte clasa a VI-a „A”
Cepoi Crina, diriginte clasa a VI-a „B”
Pasat Silvia, diriginte clasa a VI-a „C”
Plațînda Svetlana, diriginte clasa a VII-a „A”
Cheptene Eudochia, diriginte clasa a VII-a „B”
Caraman Ion, diriginte clasa a VII-a „C”
Vardanean Tatiana, diriginte clasa a VIII-a „A”
Rusnac Tatiana, diriginte clasa a VIII-a „B”
Machevnina Olga, diriginte clasa a IX-a „A”
Andrușca Carmina, diriginte clasa a IX-a „B”
Boblic Valentina, diriginte clasa a IX-a „C”
Iadovin Alexei, diriginte clasa a X-a „A”
Gudima Dan, diriginte clasa a X-a „B”
Doru Doina, diriginte clasa a XI-a „A”
Cîcărează Mihaela, diriginte clasa a XI-a „B”
Repida Rima, diriginte clasa a XII-a „A”
Pojoga Nadejda, diriginte clasa a XII-a „B”